به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نشست مشترکی با حضور دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز و دکتر نصرت الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران و جمعی از اعضای هیأت علمی مرکز در محل مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

دکتر وحید احمدی در ابتدای نشست ضمن خوشامدگویی و ابراز خرسندی از حضور دکتر نصرت الله ضرغام در این مرکز گفت: تلاش ما در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور این است که در مرحله اول شبکه ملی از مجموعه صاحبنظران و افرادی که متخصص حوزه STI هستند تشکیل دهیم.

وی افزود: به عنوان نمونه پروژه تدوین سند توسعه علم و فناوری ۱۲ استان کشور با محوریت و مدیریت مرکز تحقیقات سیاست علمی و همکاری پنج پژوهشگاه ملی کشور با همین رویکرد شبکه ای در حال اجراست.

مشاور وزیر علوم ادامه داد: علاوه بر توسعه شبکه ملی به دنبال ورود به سطح بین المللی هم هستیم و قصد داریم این دو شبکه را به هم پیوند دهیم. خوشبختانه وزارت عتف با اعتمادی که به این مرکز دارد باعث شده که ما هم اثرگذاری خود را چه در سطح این وزارتخانه و چه در سطح سایر دستگاه ها توسعه دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در انتها با اشاره به سایر ظرفیت های این مرکز گفت: با عنایت به مأموریت ها و وظایف صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تمایل داریم که زمینه های همکاری مشترکی هم با آن مجموعه داشته باشیم.

در ادامه نشست دکتر نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ضمن ابزار خرسندی از حضور در این مرکز و ایجاد فرصت گفتگو در این جمع گفت: بدون شک همکاری ما می تواند در اثربخشی سیاست های STI در حوزه های مختلف نتیجه بخش باشد.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۷ این اثربخشی را در سه حوزه علم، اقتصاد و جامعه تعریف کرده و آنقدر روی این محورها تمرکز کرده است که اثربخشی به عنوان ملاک تخصیص بودجه استفاده می شود. نتیجه این می شود که وقتی ملاک ارزیابی انجام پروژه ها و پروپوزال ها اثربخشی باشد باعث تمرکز پژوهشگر روی این اثربخشی خواهد شد.

رئیس بنیاد علم ایران با بیان اینکه مدل اثربخشی ها در هر کشوری متفاوت است و باید شرایط خود را مورد توجه قرار دهیم و تجارب کشورها را در سیاستگذاری، اجرا و ارزیابی سیاست ها به دقت بررسی کنیم افزود: پیشنهاد می کنم یه پروژه ای با موضوع آسیب شناسی سیاستگذاری در منطقه با تمرکز بر کشور خودمان انجام پذیرد.

دکتر ضرغام گفت: بعد از جنگ جهانی دوم امریکا به این نتیجه رسید که چگونه می تواند به واسطه توسعه پژوهش، رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی کشور را تأمین کند. نتیجه مطالعه به تأسیس بنیاد علم امریکا (NSF) و جذب همه ظرفیت های داخل و خارج کشور منجر شد که این سیاست همچنان هم با قوت ادامه دارد.

دکتر باقری مقدم عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه این جلسه ضمن خیر مقدم به دکتر ضرغام گفت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سهم بسیار اندکی به صورت غیر مستقیم در تشکیل صندوق نقش داشته که زحمات اصلی را جنابعالی و همکاران محترم کشیدید و بنده به نمایندگی از این مرکز در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری کردم لذا توقع داریم مرکز را بیشتر درگیر همکاری با آن بنیاد ملی کنیم.

دکتر باقری مقدم اضافه کرد: یکی از مشکلات رایج در کشور ما مسلط نبودن به روش های حکمرانی است و بنده پیشنهاد می کنم که بحث حکمرانی علم را به عنوان محور اضافه فرمائید و کارگروهی در صندوق به عنوان  حکمرانی،  تشکیل شود و با مطالعه مدل های حکمرانی در دنیا اشکال ها و ابهامات برطرف شود.

دکتر بهروز شاهمرادی عضو هیات علمی گروه اقتصاد علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور هم در ادامه پیشنهادهای خود را این طور بیان کرد: مباحثی که مطرح شد خوشبختانه به نفع گروه اقتصاد علم است و این گروه توانسته به یکی از این موارد در چند سال گذشته ورود پیدا کند؛

شاهمرادی افزود: حس من این است که به کمک اعضای این گروه بتوانیم فعالیت های بهتری را در دامنه جوابگویی به یک سری از سوالات و دغدغه هایی که مطرح است انجام دهیم.

وی اشاره کرد: دو تا مبحث را در گروه مطرح کردیم. اولی این بود که تاکید داشتیم مدلی را طراحی کنیم که بر مبنای آن بتوانیم به این نتیجه برسیم که اقتصاد کشورها همسو با علم خود بوده یا نه؟ دوم اینکه چه میزان حوزه های علمی چه در ایران و یا کشورهای منطقه شکل گرفته که توانسته به اقتصاد خود کمک کند؛ از یک طرف هم اخیرا به بحث ارتقای هوش مالی در بچه ها و والدین آنها ورود پیدا کردیم و قرار بر این شده که بحث هایی در مورد این صورت بگیرد که در مدارس هم به بچه ها و هم به والدین آنها در سطوح مختلف آموزش داده شود؛ بنابراین خواهش من این است که در یک فرصت مناسب بتوانیم خدمت شما ارائه ای داشته باشیم تا بتواند نتیجه بخش باشد.

دکتر پیری مشاور رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در حوزه فنـاوری ضمن ارائه پیشنهاد در خصوص ایجاد ساختار ارتباطی بین مرکز و صندوق حمایت از پژوهشگران افزود: علیرغم تجربه بالای جنابعالی در بنیاد ملی علم ایران و با توجه به اینکه مرکز به عنوان اتاق فکر جمهوری اسلامی ایران در حوزه STI شناخته شده و جایگاه خود را بتدریج در سطح کشور گسترش می دهد لذا پیشنهاد می شود کمیته مشخص کاری متشکل از اساتید مرکز و صندوق برای ایجاد ساختار ارتباطی بین این دو سازمان به صورت دائمی ایجاد پذیرد تا مرکز برای شما فکر کند و سیاستگذاری انجام دهد.

دکتر نقی زاده عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور هم پیشنهاد خود را چنین توصیف کرد: به واسطه پژوهش هایی که بنده و سایر دوستان در حوزه سیاستگذاری انجام دادیم، همیشه یکی از منتقدین جدی به نوع توزیع این منابع بودیم؛ بدین معنی که ما دو بخش صندوق های حمایتی در دنیا داریم. یکی صندوق های حمایتی مبتنی بر گرنت، که مشابه همین صندوق خودمان است؛ و دیگری  هم صندوق های اقتصادی که در حوزه سرمایه گذاری کار می کنند؛  تشکیل کرسی که آقای دکتر باقری مقدم هم اشاره کردند می تواند به تقویت این تفکر کمک کند که باید دارای یک توازن منطقی در دو سطح پژوهش و تجاری سازی باشد. بنابراین ما هم به عنوان جامعه سیاستگذاری در کنار صندوق حمایت از پژوهشگران باید قرار بگیریم.