با کناره‌گیری سه نفر باقی‌مانده از کارکنان بخش علم دفتر سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی کاخ سفید، این بخش عملاً بدون نیرو رها شده است.

سه نیروی باقی‌مانده این بخش، از دوره دولت اوباما مشغول به کار بودند. خالی ماندن این بخش – یکی از چهار بخش فرعی دفتر سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی کاخ سفید – نشان از رویکرد متفاوت دولت کنونی ایالات متحده با دوران اوباما در زمینه تحقیقات علمی دارد.

در دوران زمامداری اوباما، بخش علم این دفتر دارای ۹ نیرو بود که وظیفه بررسی موضوعات و سیاست‌گذاری‌های مرتبط را از قبیل آموزش STEM (رویکردی بین‌رشته‌ای در زمینه آموزش علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات)، بیوتکنولوژی و واکنش به بحران، بر عهده داشت. این احتمال وجود دارد که کاخ سفید در دوره ترامپ این موضوعات را از طریق سایر بخش‌های دفتر سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی پی بگیرد.

اخیرا، الینور سلست، دستیار مدیر علوم زیست‌پزشکی و پزشکی قانونی دفتر سیاست‌گذاری، پیش از  خروج دائمی خود از کاخ سفید، چنین توئیت کرد: «بخش علم از دور خارج شد».

کومار گارگ، از کارکنان سابق این دفتر در دوران اوباما نیز در توئیتر خود نوشت: «با کناره‌گیری این نیروها، تعداد کارکنان بخش علم کاخ سفید به صفر رسید».

با این حال، یکی از مقامات کاخ سفید در این باره به CBS گفته است: «تمام اموری که ما انجام می‌داده‌ایم، ادامه خواهند یافت». وی افزوده که در حال حاضر، ۳۵ نفر در دفتر سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی کاخ سفید مشغول کارند.

او در این باره چنین توضیح می‌دهد: «در زمان دولت قبلی، دفتر سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی نسبت به گذشته به شکلی تصاعدی بزرگ‌تر شد. پیش از اوباما، این دفتر معمولا بین ۵۰ تا ۶۰ نیرو به عنوان کارشناس سیاست‌گذاری و افرادی در رده مدیریت داشت».

در دوران هشت ساله حضور باراک اوباما در کاخ سفید، تعداد نیروهای این دفتر از مرز صد نفر گذشت. کومار گارگ درباره تعداد کارکنان این دفتر در زمان اوباما می‌گوید: «این تعداد نیرو، نشان از باور عمیق آقای اوباما به علم و فصول مشترک علم و تکنولوژی در موضوعات سیاست‌گذاری داشت و تاثیر خود را در دستاوردهای گسترده و مختلف تیم علمی اوباما نشان داد».

دولت ترامپ چنین تعهدی را تا به امروز به بحث علم نشان نداده است. از جمله مهم‌ترین اقدامات رئیس جمهور کنونی در این حیطه می‌توان به انتصاب  اسکات پروت، به ریاست سازمان حمایت از محیط زیست اشاره کرد که موضوع تغییرات اقلیمی را زیر سوال می‌برد و نیز اعلام خروج ایالات متحده از توافق اقلیمی پاریس.

منبع: CBS   30 ژوئن