دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور طی نشستی با حضور دکتر علی‌محمد فلاح‌زاده، دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت، ضمن معرفی فعالیت‌ها و مأموریت‌های مرکز، بر همکاری میان این دو نهاد تأکید کرد.

وی در ابتدا اظهار داشت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در کنار دیگر دستگاه‌های اجرایی علم و فناوری کشور، مانند وزارت علوم و مجموعه‌ آموزش و پرورش (نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش)، به عنوان یک مجموعه فکری، سیاست‌پژوهی و سیاست‌گذاری، حضور و نقش اتاق فکر کل کشور را بر عهده دارد.

مشاور وزیر در ادامه به برخی از مأموریت‌ها مرکز اشاره کرد و گفت: گزارش و آئین‌نامه سند آمایش، تنظیم و در ستاد نقشه جامع علمی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است. تدوین سند توسعه STI برای آینده توسعه علم و فناوری مربوط به ۱۳ استان با همکاری سازمان برنامه نیز یکی دیگر از کارهای ملی بزرگ است که توسط مرکز انجام گرفته است. همچنین سند راهبردی STI مربوط به وزارت نفت به مرکز سپرده شده و برنامه راهبردی توسعه ICT نیز در حال تنظیم شدن است.

وی سپس در خصوص همکاری مرکز و کمیسیون علمی دولت بیان کرد: کمیسیون می‌تواند ارتباط دولت با بدنه دانشگاه باشد و در این ارتباط فضاسازی لازم را انجام دهد.

در ادامه این نشست، دکتر فلاح‌زاده با بیان اینکه نهادهایی که فعالیت‌های تحقیقاتی و سیاست‌گذاری دارند باید در تصمیم‌گیری مدیران به عنوان راهنما حضور داشته باشند، گفت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور می‌تواند وظیفه این مغز متفکر بودن را بر عهده گیرد.

وی افزود: مانند مرکز پژوهش‌های مجلس که به نمایندگان گزارش می‌دهد و در قانون‌گذاری تاثیرگذار است، در دولت هم چنین نهادی باید وجود داشته باشد.

دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت ادامه داد: برخی فعالیت‌های مرکز قابلیت این را دارند که در کمیسیون مطرح و با حضور وزرا به بحث گذاشته شوند. به این ترتیب تصمیم‌گیران سطح عالی به اهمیت مسائل پی می‌برند، ضمن آنکه مطرح کردن این مسائل در تصمیم‌گیری‌های بعدی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

دکتر فلاح‌زاده با اشاره به آمادگی کامل کمیسیون علمی دولت برای همکاری‌های بیشتر با مرکز خاطرنشان کرد: در مرکز کارهای بسیار ارزنده‌ای انجام شده و استاندارهای آن به استاندارهای بین‌المللی نزدیک است. این مسئله هم برای دولت و هم مجلس قابل توجه می‌باشد.

وی در انتهای سخنان خود اظهار امیدواری کرد که کمیسیون با فعال شدن بیشتر در متن قرار گیرد تا بتواند با حضور وزرا در سیاست‌گذاری نقش داشته باشد و تأکید کرد: در این مسیر به کمک مرکز نیاز داریم.