دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با هدف توسعۀ همكاري‌هاي علمي، پژوهشي و اجرایی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، در جلسه ای که با حضور دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی  کشور، دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی، دکتر اکرم قدیمی، معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و جمعی از مدیران و معاونین مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد تفاهم نامه ای با موضوع گسترش همکاری­های علمی، پژوهشی و اجرایی با هدف توسعۀ علم و فناوری و ارتقاء سطح علمی و فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت­­ها و مأموریت­های طرفین منعقد شد.

در این جلسه دکتر داوری اردکانی توجه به مشکلات کشور را ضروری دانست و گفت: بی توجهی به مشکلات مانعی برای پیشرفت است و با سیاست علم باید بتوانیم نیازهای کشور را مشخص کنیم. وی افزود: سیاستگذاری علم، هنر ترویج علم و به معنی آشتی دادن علم با جامعه است. رئیس فرهنگستان علوم ضمن اشاره به ضرورت همکاری مرکز و فرهنگستان تاکید کرد: تدوین سیاست علم بر عهده مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است و فرهنگستان علوم می تواند در این خصوص با مرکز همکاری کند.

دکتر وحید احمدی در ادامه ضمن اشاره به بندهای تفاهم نامه گفت: هر دو مجموعه زمینه های فکری و برنامه ریزی بسیار خوبی دارند و با تجربه فرهنگستان و ساختار خوب مرکز کارهای خوبی صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم تشکیل یه کارگروه متشکل از معاونین پژوهشی دو مجموعه و متخصصین مربوطه گفت: باید تلاش کنیم تا مفاد این تفاهم نامه اجرایی شود. مشاور وزیر در پایان به اهمیت سیاست علم اشاره کرد و گفت: علم بدون سیاست ابزاری بی اثر است. ما عالمان بزرگی داریم ولی چون سیاست علم نداریم بهره وری مناسب نداریم.

گفتنیست این تفاهم نامه در ۱۰ بند با محور های  همکاری مشترک در زمینۀ انجام طرح­های پژوهشی همکاری مشترک در زمینۀ ترویج دستاوردهای علمی از طريق انتشار مجلات، كتب و طرح­های پژوهشی؛همکاری مشترک در زمینۀ پیشنهاد داور یا ناظر برای ارزیابی طرح­های پژوهشی؛ بهره ­مندی از ظرفیت علمی و توانمندی استادان و محققان فرهنگستان و مرکز در برگزاری مشترک همایش­ها، نشست­های علمی، کرسی­ های نظریه­ پردازی، میزهای تخصصی و کارگاه ­های تخصصی مرتبط؛ امکان دسترسی و تبادل اطلاعات علمی و پژوهشی مرتبط؛ همکاری مشترک در زمینۀ شناسایی وضع موجود و روند احتمالی تحولات علم و فناوری در جهان و ایران؛ همکاری مشترک در زمینۀ انتخاب الگوی آینده ­نگرانه جهت تعیین اولویت­های ملّی علم و فناوری مبتنی بر نیازهای توسعه کشور؛ همکاری مشترک در زمینۀ تهیه و تدوین سیاست­های توسعۀ علم و فناوری کشور؛ همکاری مشترک در زمینۀ پایش و ارزیابی وضعيت علم و فناوری كشور و همکاری مشترک در زمینۀ ارائه خدمات مشاوره­ای تخصصیِ مورد نیاز طرفین تفاهم ­نامه به امضاء رسید.