در جهت گسترش همکاری‌های مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران، نشستی در مرکز با حضور دکتر ولی‌الله شجاع‌پوریان، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، دکتر مرتضی توکلی، مرتضی توکلی مدیرکل آموزش و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر و رئیس مرکز، دکتر اکرم قدیمی، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری، دکتر خسرو پیری، مشاور رئیس و برخی از اعضای هیأت علمی مرکز برگزار شد.

دکتر احمدی در  ابتدای این نشست، به بیان تاریخچه‌ای از همکاری مرکز با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور پرداخت و سپس مورادی همچون شکل‌دهی شبکه سیاستی در حوزه STI در سطح ملی و فراملی، ارائه راه‌حل‌های سیاستی و برنامه‌ای به مدیران و سیاست‌گذاران فعال در حوزه علم، فناوری و نوآوری، برنامه‌ریزی و اجرای ارزیابی و پایش نظام STI در سطح ملی و بین‌المللی و اثرگذاری در ترویج، توانمندسازی و مهارت‌افزایی در حوزه‌های سیاستی STI را به عنوان راهبردهای اصلی مرکز برشمرد.

در ادامه دکتر قدیمی در معرفی اقدامات ترویجی مرکز، به برنامه‌هایی همچون برگزاری جشنواره‌های ترویج علم در پایان‌نامه‌های دانشجویی، نشست‌های بررسی فعالیت‌های ترویجی نهادهای مختلف و همایش تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی اشاره کرد.

وی در سطح بین‌الملل نیز با اعلام آنکه مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان نهاد میزبان کرسی یونسکو در زمینه ترویج علم انتخاب شده، فرآیند آن را توضیح داد.

همچنین برگزاری کارگاه بین‌المللی با همکاری بخش علم و فناوری "نَم" در خرداد ماه آینده با عنوان "سیاست‌گذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری"، از اقدامات در سطح بین‌الملل مرکز است که دکتر قدیمی به توضیح آن پرداخت.

دکتر توکلی در ادامه این نشست، با اشاره به محورهای همکاری‌هایی مشترک مرکز و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری گفت: با توجه به احساس تعلقی که مجموعه معاونت اجتماعی شهرداری تهران به دانشگاه دارد، این برنامه‌ها در ابتدا از گسترش همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط با موضوع شروع می‌شود. در این خصوص نشست‌های متعددی با معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها برگزار کردیم و جلساتی نیز با معاونین آموزشی خواهیم داشت.

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای که با توجه به نوع فعالیت‌های مرکز و معاونت اجتماعی شهرداری آماده شده، در حوزه معاونت اجتماعی، نهایی شده است و در حال حاضر این تفاهم‌نامه به مرکز قوانین و مقررات شهرداری فرستاده شده تا در آنجا نیز نهایی شود.

مدیرکل آموزش و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اعلام آمادگی برای همکاری و مشارکت در برگزاری همایش تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی و جشنواره ترویج علم بیان داشت: با توجه به وظیفه ذاتی که شهرداری دارد و با توجه به ظرفیت‌های آن، گام‌هایی برای فعالیت‌های مشترک بلندمدت دیگر تعریف خواهیم کرد.

وی در انتها خاطرنشان کرد: همکاران معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران دغدغه انجام کارهای علمی، اساسی و بنیادی دارند، این مسئله ظرفیت خوبی را برای همکاری ایجاد می‌کند.

دکتر شجاع‌پوریان نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور خود در مرکز تصریح کرد: با توجه به فعالیت‌های وسیع و بسیار مهم مرکز، پیشنهاد می‌دهم آنها را طی جلسه‌ای در شورای فرهنگ عمومی وزارت ارشاد نیز مطرح کنید.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بزرگ در شهرداری تهران در خصوص حوزه‌های مورد فعالیت مرکز گفت: رصدخانه شهرداری تهران در برج میلاد مکان مناسبی برای برگزاری جلسات است. همچنین دو مرکز تحقیقاتی در شهرداری وجود دارد که می‌توان از ظرفیت آنها استفاده کرد. یک مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با ریاست دکتر جوادی یگانه، و دیگری اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری با مدیریت دکتر ریاضی است و می‌توان با آنها نیز جلساتی داشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در ادامه به معرفی بخش‌ها و ظرفیت‌های مختلف معاونت پرداخت و در انتها تأکید کرد: فرصت‌ها و زمینه‌های کاری فراوان در معاونت وجود دارد، می‌توانیم با همکاری هم پنل‌های تخصصی و جشنواره‌های مشترک برگزار کنیم.