به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نشست تحلیل (فرصت ها و تهدیدهای) آینده پژوهانه کرونا در حوزه های هنر، معماری و شهرسازی، به همت گروه آینده‌پژوهی مرکزبه صورت آنلاین با سخنرانی‌های دکتر فاطمه شاهرودی (هیأت علمی گروه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی) و دکتر محمود رضایی (هیأت علمی گروه شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی) برگزار شد.

در این نشست دکتر فاطمه شاهرودی در ابتدا به تحلیل فرصت‌ها و تهدیدهای آینده پژوهانه کرونا در حوزه‌های هنر معماری و شهرسازی پرداخت. وی در ادامه اقدامات و راه حل‌های موجود و تبعات مثبت و منفی کرونا را بررسی کرد و گفت: در دوران کرونا اکران فیلم و تئاتر به صورت مجازی و برگزاری سلسله نشست های مجازی به صورت هفتگی در زمینه سینما و هنرهای تجسمی اتفاق خوبی بود که البته تبعات مثبت و منفی نیز به همراه داشت.

دکتر فاطمه شاهرودی در پایان بر لزوم تأسیس یک مرکز یا سازمان برای شرایط بحرانی تاکید کرد و گفت: برای بهبود شرایط باید حمایت دولتی در زمینه خرید آثار و ارتقاء زیرساخت های فنی در شبکه های مجازی صورت پذیرد.

در ادامه دکتر محمود رضایی سخنرانی خود را  با عنوان ۹ پرسش در شهرسازی و معماری پساکرونا آغاز کرد. وی با اشاره به امکاناتی که در مدت زمان کم برای مقابله با این بیماری ساخته شده است گفت: اگر رواج بیماری وبا، آبله، آبولا، سارس و کرونا توانسته منجر به ساخت و راه اندازی سریع زیرساختهایی چون شبکه آبرسانی، بیمارستان و پل‌ها در شهرهای جهان شود، پس امکان ساخت مسکن برای همه طبقات به ویژه اقشار آسیب‌پذیر نیز هست. وی در ادامه افزود: مشارکت و خواست مردم مهمترین معیار اصلی موفقیت طرح‌هاست. بنابراین مردم نه تنها باید از این برنامه‌های شهرسازی مطلع باشند بلکه باید بتوانند به طور موثر در آن مشارکت نمایند.

دکتر محمود رضایی در ادامه بر حمل و نقل عمومی در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد و کاهش فواصل زمان انتظار وسایل نقلیه عمومی، اتصال یکپارچه ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، دسترسی به وسایل همگانی با کمترین اتلاف وقت، تامین پناهگاه‌ها، گذرها و شهر زیرزمینی برای مواقع بحرانی و خروج اضطراری اهالی از بافت‌های فرسوده یا در معرض خطر و تامین هلی-پد برای دسترسی و نشستن هلی کوپتر در بام بناهای عمومی مهم به ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از جمله مواردی است که باید به آن توجه کرد.

وی در خصوص عرصه و فضای عمومی شهرها در سراسر شهرهای جهان به نفع سلامت همگانی گفت: گسترش فضاهای سبز در همه جا تا حد امکان، فراهم ساختن فضاهای عمومی، تلفیق ماهرانه کاربری‌ها،  تسهیل آمد و شدها و تقویت مفهوم واحد همسایگی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر محمود رضایی در ادامه با اشاره به لزوم دسترسی عموم مردم به شبکه‌های مجازی گفت: آخرین دستاوردهای فناوری اطلاعات باید به شیوه‌های گوناگون مردم را توانمند سازد و ضروری است تا طی اقدامات بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه مدت در محله یا دست کم مراکز محله یا مساجد محلی برای اهالی، دسترسی‌های فیزیکی به سرپناه، خدمات رایانه، اینترنت و وای فای رایگان فراهم شود.

وی در پایان ضمن تأکید بر تقویت و گسترش دانش و زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در شهرسازی گفت: درکنار انگاره‌های مکانی توجه به ابعاد لامکانی و مجازی در ادبیات شهرسازی ضروری است.

وی همچنین به جمع‌بندی سخنان خود پرداخت و گفت: کرونا به خودی خود به وجود آورنده پدیده جدید نیست. بلکه فرصت تسریع و جهش پدیدارهایی را می‌دهد که طی تاریخ در حال انجام بوده‌اند. ظاهرا بر معماران و شهرسازان روشن است که محدودیت‌ها می‌تواند فرصت‌ساز باشد. به بیان دیگر مرز برای آزادی لازم است. پس با وجود این بحران تأسف بار در تاریخ بشر، انسان‌ها، جوامع و فضاهای کامل، پایدار، هوشمند و تاب‌آورتر مورد انتظارند.