به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقا سیاست علمی کشور، نشست شناخت سرزمین ایران از دیدگاه تغییر اقلیم از سری نشست های هفته ترویج علم در سالن مرحوم قانعی راد مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

در ابتدای  این نشست شاهرخ فاتح، مدیرکل توسعه کاربردهای هواشناسی سازمان هواشناسی در سخنرانی تحت عنوان نگاهی به تغییر اقلیم و اثر آن در ایران "اقلیم" را خلق و خوی طبیعت توصیف کرد و گفت: خلق و خوی طبیعت طی سال‌ها ثابت و نهادینه شده اما به دلیل فعالیت‌های انسانی طی ۲۰۰ سال اخیر از نظم خود خارج شده است. فاتح در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فرصت‌های تغییر اقلیم برای کشور اشاره کرد و گفت: تبدیل کشورمان به قطب بین‌المللی انرژی پاک خورشیدی با استفاده از منابع عظیم انرژی خورشیدی در مناطق مرکزی و جنوبی به عنوان دریای انرژی، برنامه‌ریزی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در ارتقای فناوری‌های نوین در دانش نیروگاه‌های تولید انرژی تجدیدپذیر خورشیدی، امواج دریا، باد و . . . و صادرات محصولات یادشده، حمایت از دانشگاه‌ها و مطالعات پژوهشی با هدف بهبود سیستم‌ها در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و سیستم‌های با بهره‌وری بالای انرژی و امکان کشت دوم برخی محصولات با توجه به تغییر رژیم دمایی و کاهش یا حذف روزهای یخبندان در برخی مناطق از جمله این فرصت‌هاست.

در ادامه دکتر ساناز سهرابی زاده استاد دانشگاه بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سخنرانی خود با عنوان تاثیر تغییر اقلیم بر سلامت انسان ضمن تشریح عوامل میانجی که باعث تاثیرگذاری تغییر اقلیم بر سلامت انسان می‌شوند، گفت: سازگاری ملی در برابر تغییر اقلیم نداریم و نیازمند مشارکت بین‌بخشی هستیم. وی سلامتی را رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی، فقدان بیماری و ناتوانی و نقص عضو تعریف و اظهار کرد: بیماری‌های مربوط به آب و هوا، دما، مشکلات سلامت روان، بیماری‌های تنفسی و غیره از جمله تاثیرات تغییرات اقلیمی بر سلامتی هستند که از طریق فاکتورهای میانجی همچون عوامل محیطی، زیرساخت‌های اجتماعی بر توانایی و ظرفیت سیستم سلامت ما اثر می‌گذارد.

دکتر کتایون جهانگیری، دانشیار سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سخنرانی خود با عنوان تغییر اقلیم و بیماری های عفونی نیز ضمن پرداختن به بیماری‌های عفونی که بر اثر تغییر اقلیم به وجود می‌آیند، تاکید کرد: دو سوم بیماری‌های عفونی نوپدید مشترک بین انسان و حیوان هستند و به دلیل تجاوز ما به حریم حیوانات و نگهداری برخی حیوانات در خانه به وجود می‌آیند. دانشیار سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه یک پای چرخه بیماری‌های عفونی تغییر اقلیم است، گفت: تغییر کاربری اراضی، برنج کاری، نگهداری حیوانات در خانه، جابجایی‌ها و مسافرت‌ها از جمله عواملی است که باعث ایجاد بیماری‌های عفونی می‌شود. در این راستا مرزبانی زیستی ضرورت دارد. به‌طوریکه حداقل افراد تب دار در فرودگاه‌ها شناسایی شوند تا بتوان بیماری‌های عفونی که بر اثر جابجایی افراد به وجود می‌آید را کنترل کرد. وی در پایان ارتباطات بین بخشی و داخل بخشی را برای مقابله با بیماری‌های عفونی متاثر از تغییر اقلیم ضروری دانست.

دکتر مونا خالقی، مشاور ملی سازمان بهداشت جهانی محیط زیست نیز در سخنرانی خود با عنوان تغییر اقلیم
تهدیدها و فرصتها با اشاره به اقدامات ایران در مقابله با تغییر اقلیم گفت: نیازمند تغییر تکنولوژی برای حل مشکلات حوزه تغییر اقلیم هستیم. وی با بیان این‌که تغییر اقلیم منشا انسانی دارد و از انسان صنعتی به این سو، استفاده از گازهای گلخانه‌ای زیاد شده است، دو عامل اصلی در تغییر اقلیم را دما و بارش عنوان کرد و گفت: برخی تهدیدهای تغییر اقلیم اثرات آن بر سلامت از جمله مرگ و میر ناشی از آب و هوا و بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، اثرات بر کشاورزی، جنگل‌ها (تغییر در ساختار جنگل‌ها، جابه‌جایی محدوده جنگل‌ها و سلامت و باروری آنها) اثرات بر منابع آبی، مناطق ساحلی، اثرات بر گونه‌های حیوانی عنوان کرد.

دکتر سید رضا مهرنیا استاد دانشگاه پیام نور نیز در سخنرانی خود با عنوان رفتار غیرخطی تغییرات اقلیمی
و آثارآن بر ایران و خاورمیانه با تأکید بر غیرخطی بودن تغییرات اقلیمی و اینکه باید بر مدیریت شرایط و حفاظت از خود متمرکز شویم، گفت: کشور ما در منطقه خشک قرار دارد و یکی از راه‌های ساده مقابله با تغییرات شدید آب و هوایی از جمله خشکسالی، درختکاری است. وی تأکید کرد: کشور ما در منطقه خشک واقع شده و راه‌حل ساده‌ای همچون درختکاری می‌تواند راهی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی شدید از جمله خشکسالی باشد.

دکتر شورانگیز نیز در سخنرانی خود تحت عنوان بررسی تغییرات اقلیمی ایران و اثرهای آن در ادوار زمین شناسی تغییر اقلیم کشور را از دیدگاه زمین شناسی مورد بررسی قرار داد.

آرزو دهقانی، دانشجوی دکتری گروه سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در سخنرانی خود با عنوان تاثیرات تغییر اقلیم بر سلامت کودکان گفت: استرس‌های روانی یکی از نمودهای تغییرات اقلیمی بر روی سلامت روانی افراد است که در بزرگسالان به صورت اسکیزوفرنی و در کودکان به شکل افسردگی بروز می‌کند.

در پایان این نشست دکتر مهدی زارع ضمن جمع بندی مطالب عنوان شده به موضوع تغییر اقلیم و انتقال میان‌حوضه‌ای آب؛ چالش‌ها و محیط‌زیست پرداخت.

فایل صوتی سخنرانی ها در بخش پادکست ها بارگذاری شده است.