به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نشست نقد و بررسی کتاب به سوی دانشگاه فضیلت مند اثر جان نیکسن، شنبه ۲۵ خرداد ماه با حضور دکترشاپور اعتماد، دکترحسین شیخ رضایی، دکتر میثم سفید خوش و دکتر امیر حسین خداپرست در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مترجم این کتاب در سخنانی ایده اصلی این کتاب را احیای جایگاه دانشگاه به عنوان نهادی که جایگاه رهبری اخلاقی در جامعه مدنی را دارد، عنوان کرد.

وی افزود: به عقیده مؤلف کتاب احیای فضیلت‌ها در جامعه مدنی رسالت اصلی دانشگاه است و دانشگاه باید برای حفظ آزادی و اخلاق در جامعه مدنی کار کند.

دکتر خداپرست ادامه داد: دانشگاه با داشتن چهار فضیلت صداقت، احترام، بزرگ منشی می‌تواند به مرجعیت اخلاقی جامعه مدنی تبدیل شود.

در ادامه این نشست، «دکترحسین شیخ رضایی» عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سخنانی با اشاره به اینکه دانشگاه فضیلتمند تلازمی با دانشگاهیان فضیلتمند ندارد، گفت: لزومی ندارد که در صورت فضیلتمند شدن دانشگاهیان، دانشگاه بتواند به مسئولیت‌های مدنی خویش بپردازد. وی ادامه داد: گفتمان جامعه امروز ما ، گفتمان مدیریت است و دانش در آن یک کالا محسوب می‌شود و به همین دلیل از تجاری سازی دانش، دانشگاه کارآفرین و … سخن به میان می‌آید.

او در خاتمه بر اولویت استقلال دانشگاه از نهاد دولت تاکید کرد.

دکتر میثم سفید خوش عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست به موضوع تنش‌های پیوند دانشگاه و فضیلت پرداخت. وی گفت: دانشگاه به دانشگاه‌ها بی ایده، موضوع تصمیم دیگران خواهد بود و این یکی از مشکلات دانشگاه‌های ماست.

وی ادامه داد: باید دانشگاه‌ها را دسته بندی کرد لزومی ندارد همه دانشگاه‌ها صرفاً جستجوگر حقیقت باشند، بلکه باید برخی دانشگاه‌ها درآمدزا و کارآفرین باشند. دکتر سفید خوش در خاتمه اظهار کرد: اگر دوستی در دانشگاه‌ها شکل نگیرد، هیچ فضای گفتگویی نیز در دانشگاه ایجاد نخواهد شد.

در ادامه این نشست، دکتر شاپور اعتماد با تاکید بر اینکه این کتاب متناسب با فضای دانشگاه‌های انگلستان نوشته شده است، گفت: علم و دانش با رابطه استاد – شاگردی در دانشگاه تولید می‌شود و اگر این رابطه ترمیم شود، مساله تقلب علمی نیز حل خواهد شد.

در پایان این نشست برخی حاضران سوالاتی را مطرح کردند و اساتید حاضر پاسخ دادند