صفحه اصلي > ساختار و سازمان > گروه های پژوهشی > اخلاق علم و فنّاوری 

گروه اخلاق علم و فنّآوری در زمستان سال 1392 به دنبال امضای تفاهم­ نامه­ ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری اسلامی ایران و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با هدف کاوش در وجوه اخلاقی درگیر در فعالیت­ جوامع مدرن علمی و فناوری­ های نوظهور، آگاه ­سازی حکومت، آکادمی و جامعه و ارائه مشاوره­ های مساله­ محور تأسیس و آغاز به کار نمود. چشم انداز اولیه گروه برای یک دوره سه ساله شامل سه گام به شرح زیر است:

گام اول: ظرفیت سازی، رسیدن به مرزهای دانش جهانی و تشکیل ظرفیت نیروی انسانی.

گام دوم: پژوهش بومی، شناخت چالش­ های کشور و اجرای پروژه های تحقیقاتی مساله­ محور.

گام سوم: تروج و آموزش، آگاهی بخشی عمومی و آموزش تخصصی.

مخاطبان گروه اخلاق علم و فناوری شامل سه دسته هستند:

دسته اول: سیاستگذاران و سیاستمداران تصمیم گیرنده در قلمرو علم و فناوری. ماموریت گروه اخلاق علم و فناوری در ارتباط با این دسته عبارت است از ارتقاء و تقویت فرایندهای تصمیم سازی از طریق مشاوره و نشان دادن مکانیزم های وارد نمودن فاکتورهای اخلاقی به فرایند تصمیم گیری در حوزه علم و فناوری و نیز ارائه راه حل های خاص برای تصمیم گیری های خاص و کلیدی.

دسته دوم: جامعه دانشمندان و متخصصین فعال در قلمروی علم و فناوری. ماموریت گروه در قبال این دسته شامل تبیین جنبه های اخلاقی فعالیت حرفه ای و ایجاد آگاهی و مسئولیت پذیری بیشتر در جامعه متخصصان است.

دسته سوم: عموم مردم (مصرف کنندگان علم و فناوری). گروه اخلاق علم و فناوری در قبال این دسته به گسترش آگاهی های عمومی در زمینه اخلاق مصرف در عصر علم و فناوری و ارتقای آگاهی در خصوص حقوق شهروندی و حق مسئولیت خواهی از جامعه علمی و شیوه های دموکراتیک ابراز و استیفای آن می پردازد.

گروه اخلاق علم و فناوری از نظر ساختار اجرایی شامل یک مدیر گروه، یک کمیته راهبری و اعضای گروه است. سیاست ها و برنامه های گروه توسط مدیر گروه در کمیته راهبری مطرح و به تصویب می رسد و با همکاری اعضای هیات علمی و کارشناسان گروه به اجرا در می آید. کمیته راهبری گروه شامل نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایندگانی از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مدیر گروه و مشاورین برجسته و صاحبنظر در خصوص اخلاق علم و فناوری است.

گروه اخلاق علم و فناوری در محیطی به فعالیت می ­پردازد که پیشینه­ ی بلندی در این زمینه در آن موجود نیست. موضوع اخلاق علم و فناوری در ایران به شکل محدود و عمدتاً با رویکردی فلسفی و با اتکا به دغدغه­­ ها، ترمینولوژی و ذهنیت فلسفی مورد مطالعه و معرفی قرار گرفته است. گروه اخلاق علم و فناوری می­ کوشد تا ضمن حفظ و بهره­ گیری از بصیرت ­های فلسفی موجود، توانمندی­ های بالقوه حوزه­ هایی نظیر روانشناسی علم، جامعه­ شناسی علم و فناوری و اقتصاد علم و فناوری را برای پاسخگویی به دغدغه های موجود بیازماید و در کنار چارچوب­ های نظری به توسعه رویکردی تجربی و میدانی برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه امروز ایران در زمینه اخلاق علم و فناوری بپردازد.

طرح­ های تحقیقاتی گروه اخلاق علم و فناوری متناسب با مرحله تأسیس گروه در ابتدا عمدتاً ناظر بر ظرفیت­ سازی و رصد نقادانه ادبیات جهانی بوده­ اند. گروه اخلاق علم و فناوری هم اکنون در مرحله تثبیت خود قرار دارد و به تدریج به تعریف و اجرای طرح­ های تحقیقاتی مساله محور و بومی گرایش می­ یابد.

گروه اخلاق علم و فناوری در آینده در کنار فعالیت ­های تحقیقاتی به سمت فعالیت­ های ترویجی، آموزشی و مشاوره خواهد گرائید و تلاش خواهد کرد تا بعنوان کانون تفکر یک شبکه ملی و منطقه ­ای اخلاق علم و فناوری عملکردی در سطح استانداردهای بین­ المللی از خود به نمایش بگذارد.

اعضای شورای علمی و همکاران

آرش موسوی، مدیر گروه، دكتري سياستگذاري علم و فناوري

برخی از مهم‌ترین طرح‌های پژوهشی

1. تدوین مدل فعالیت گروه اخلاق علم و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

2. بازخوانی انتقادی ادبیات حوزه روانشناسی اخلاق

3. مطالعه تطبیقی مراکز و سازمان­های جهانی فعال درحوزه اخلاق علم و فناوری

4. بازخواني انتقادي ادبيات حوزه اخلاق فناوري اطلاعات و ارتباطات

5. بازخوانی انتقادی ادبیات حوزه اخلاق زيست‌فناوري

تمامی حقوق وب سایت متعلق به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است.
طراحی و برنامه نویسی شرکت آریانیک